2018/2019

Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej w Pałecznicy
informuje o inauguracji 
roku szkolnego 2018/2019 w dniu 03.09.2018 r.

Samorządowa Szkoła Podstawowa w Pałecznicy

 Godz. 8:00 – Msza Święta w Kościele Parafialnym w Pałecznicy

 Godz. 9:00  Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 (sala gimnastyczna)

Punkt Przedszkolny w Nadzowie

Godz. 8:00 – Msza Święta w Kościele Parafialnym w Pałecznicy

 Godz. 9:30  Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

Punkt Przedszkolny w Czuszowie

8:15 – Msza Święta w Kościele Parafialnym w Klimontowie

9:45 – Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

Filia Szkoły w Ibramowicach

10:30 – Msza Święta ( sala gimnastyczna w szkole)

11:00 – Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

O godz. 10:00 z przystanku Czuszów Kresy  ruszy  autobus szkolny.

Trasa autobusu:
Czuszów Kresy – Czuszów Zagaje – Nadzów Szkoła – Sudołek – Gruszów – Ibramowice – Pieczonogi – Ibramowice

W dniu  03.09.2018r. dowóz uczniów do Samorządowej Szkoły Podstawowej
w Pałecznicy realizowany będzie następująco:

1) Wyjazd 7:10 

Pałecznica Słoneczna – Lelowice, Lelowice Kolonia, Lelowice Kołek – Pamięcice Bidziny – Pamięcice Wieś – Szkoła

Pamięcice Noga – Solcza – Niezwojowice – Winiary Rynek (zawraca) – Winiary Raś – Szkoła

2) Wyjazd 7:30

Baranów – Winiary Rondo Przy Szkole – Bolów – Łaszów – Szkoła

3) Wyjazd 7:30

Czuszów Kresy – Nadzów – Sudołek – Szkoła

4) Wyjazd 7:30

Pieczonogi – Ibramowice – Zosin – Gruszów – Szkoła

Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

Dzień Sportu Na Orliku

Informacja dla Rodziców

Dyrekcja Samorządowej Szkoły Podstawowej w Pałecznicy zaprasza wszystkich Rodziców na pierwsze zebranie w roku szkolnym 2018/2019

 • 24 września 2018 r.; godz. 16.15; Szkoła Filialna w Ibramowicach
 • 25 września 2018 r.; godz. 16.15; Szkoła w Pałecznicy

Światowy Dzień Przedszkolaka

Światowy Dzień Psa

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt 04  października 2018 r. w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Psa. Przedszkolaki przyniosły swoje pieski pluszaki, odbyły się zajęcia na temat tych wspaniałych czworonogów. Dzieci poznały różne rasy psów oraz dowiedziały się, że psy mają doskonały węch i słuch, dlatego pracują w policji, ratują ludzi oraz pomagają niewidomym w codziennym życiu. Przedszkolaki dowiedziały się  także, co najbardziej lubią jeść psy oraz jak należy o nie dbać, by były zawsze zdrowe i szczęśliwe. Dzieci wysłuchały także zagadek dotyczących różnych psich ras, kolorowały duże i małe czworonogi, a na koniec  ze  swoimi maskotkami pieskami   same zamieniły się w psy.  Hau Hau !

Udział w pokazie cyrku „SZOK”

04 października 2018 r. w naszej szkole  gościliśmy  cyrk „Szok” . Przedszkolaki i uczniowie obejrzeli ciekawy program artystyczny. Występ rozpoczął się od trudnego pokazu akrobatycznego. Wystąpił także wesoły klaun, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Wybrani przez artystów  przedszkolaki i uczniowie nie tylko mieli okazję podziwiać triki cyrkowe, ale także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Pełni zapału, z różnym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość. Zapierającą dech w piersiach chwilą była ta, gdy artystka pojawiła się z wężem na rękach i wyszła do publiczności, aby każdy mógł go dotknąć. Niektóre dzieci wykazały się dużą odwagą głaszcząc i biorąc na ręce długiego pytona. Były również pokazy żonglerki, iluzji, ekwilibrystyki, jazdy piesków  na miniaturkowym rowerku. Dzieci bardzo chętnie brały udział w przedstawieniu, do zabawy zostali również włączeni nauczyciele. Wspaniały występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń  i przeżyć. Uczestnicy gromkimi brawami podziękowali akrobatom za niezwykłe widowisko.

OD CZWARTEGO ROKU BEZ KSIĄŻECZKI ANI KROKU

Dnia 24.10.2018 r. wszystkie czterolatki wzięły udział w gminnej akcji czytelniczej;
„Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Jej głównym celem jest przybliżenie idei czytelnictwa wśród najmłodszych oraz ukazanie korzyści z głośnego czytania dzieciom wśród ich rodziców. W ramach tej akcji rokrocznie każdy czterolatek z gminy zostaje obdarowany książką. W programie uroczystości było:

– powitanie przybyłych gości,

– odśpiewanie piosenki akcji czytelniczej „Cała Polska Czyta Dzieciom”,

– głośne czytanie „ Lokomotywy” J.Tuwima,

– wręczenie książeczek dzieciom,

– zabawy dla dzieci z animatorem,

– słodki poczęstunek.

Akademia z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża

 18 października 2018r. w Szkole Podstawowej w Ibramowicach, miała miejsce uroczysta akademia z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała  Karola Wojtyły na papieża, który obrał sobie imię: Jan Paweł II. Uczniowie klas IV-VII wraz z P. D.Herchel  przypomniały zgromadzonym najważniejsze wydarzenia z życia tego niezwykłego człowieka. Akademia podzielona została na dwie części: pierwsza: recytatorsko- deklamacyjna przedzielona została piosenkami, takimi jak: „Kim jest ten człowiek”; „Wadowice”; „Barka’; „Nie ma lepszego”; ”Kochamy Cię”. W trakcie prezentacji pojawiały się na ekranie zdjęcia, przedstawiające Jana Pawła II w różnych sytuacjach życiowych( prezentacja przygotowana przez P. M. Pączkowską). Druga część to projekcja filmu : „Jan Paweł II. Historia papieża Polaka.”Na zakończenie, uczeń kl. VII wyrecytował:” Niech dzisiejsza rocznica zmobilizuje nas do modlitewnej wdzięczności za dar Ojca Świętego Jana Pawła II. Niech nie będzie tylko wzruszającym wspomnieniem historycznego wydarzenia, lecz zaproszeniem do pójścia drogą, którą wytrwale nam wskazywał. Niech nasza postawa zakorzeniona          w wierze, miłości – zaowocuje uczynkami życia autentycznie chrześcijańskiego.”

[slideshow_deploy id=’5961′]

Ślubowanie klasy I

   15 października 2018 r. to ważną data dla uczniów klasy pierwszej,  bowiem w dniu tym odbyło się ślubowanie i pasowanie dzieci na uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Pałecznicy.

   Obecni na uroczystości goście gorąco powitali małych bohaterów – uczniów klasy I wraz z wychowawczynią.  Pierwszaki pokazały, że są gotowe do pasowania na uczniów. Mimo stresu świetnie poradziły sobie z programem artystycznym. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.

[slideshow_deploy id=’5993′]

 

Zebranie z wychowawcami w klasach

Dyrekcja Samorządowej Szkoły Podstawowej w Pałecznicy zaprasza wszystkich Rodziców na zebranie z wychowawcami w klasach.

13.11 2018 r. Szkoła w Pałecznicy

Godz. 16.00 – klasy I – IV

Godz. 16.40 – klasy V-VIII i III gimnazjum

14.11 2018 r. Szkoła Filialna w Ibramowicach

Godz. 16.00 – klasy I – IV

Godz. 16.40 – klasy V – VII

W Domu Wczasów Dziecięcych „Pałac Tatrzański”

W dniach od 05 do 09 listopad 2018 r. uczniowie naszej szkoły z klas VB, VI, VII oraz VI i VII Szkoły Filialnej w Ibramowicach uczestniczyli w szkolnej wycieczce turystyczno – krajoznawczej do Kościeliska. Pierwszego dnia pobytu w Domu Wczasów Dziecięcych „Pałac Tatrzański”uczniowie mieli okazję poznać historię miejscowości Kościelisko, uczestnicząc zarówno w zajęciach warsztatowych z zakresu regionalizmu, historii budownictwa i kultury Podhala, jak i pieszej wycieczce na Śmiechówkę.

Następnego dnia uczniowie odbyli wycieczkę do Multimedialnego Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie mogli poznać najnowocześniejsze interaktywne sposoby i metody prezentacji fauny i flory Tatr. Jedną z największych atrakcji tej wycieczki było zwiedzanie siedziby Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego połączone z pokazem i demonstracją możliwości technicznych śmigłowca ratunkowego TOPR. Pokaz prowadzony był przez licencjonowanych pracowników TOPR, a uczniowie mieli okazję wejść na pokład śmigłowca i poznać najnowocześniejsze techniki ratownictwa stosowane w górach.

Kolejnego dnia uczniowie pokonali szlak nad Smreczyński Staw, (1226 m n.p.m.), a następnie mieli okazję odpocząć i posilić się w schronisku wysokogórskim na Hali Ornak. Tego samego dnia wzięli również udział w multimedialnych zajęciach edukacyjnych, na których odbyła się projekcja filmów w technologii 3D przedstawiających najbardziej popularne szlaki tatrzańskie oraz pokaz fotografii przedstawiających faunę i florę Tatr.

Następnego dnia odbyła się wycieczka na Gubałówkę traktem Królewskim i Szlakiem Papieskim przez Butorowy Wierch, a następnie zjazd kolejką linowo – torową do Zakopanego. Tego dnia uczniowie mieli również okazję wziąć udział w zajęciach rekreacyjno – sportowych na kompleksie basenów termalnych w Chochołowie oraz na obiekcie Orlik.

Każdego dnia odbywały się dyskoteki, nauka tańca i przyśpiewek góralskich, zajęcia warsztatowe z zakresu malowania na szkle oraz tkactwa. Każdy uczestnik tychże zajęć otrzymał na pamiątkę pracę własnoręcznie wykonaną. W godzinach popołudniowych prowadzone były rozgrywki i turnieje sportowe, a w czwartkowy wieczór przepiękna aura pozwoliła na wspólną pożegnalną biesiadę przy ognisku u stóp majestatycznego. Giewontu.

Ostatniego dnia pobytu uczestnicy wycieczki mieli czas na zwiedzanie Zakopanego, spacer po Krupówkach oraz zakup pamiątek. Przepiękna pogoda w czasie pięciodniowego pobytu pozwoliła na zrealizowanie wszystkich założonych punktów programu, dzięki czemu uczniowie przywieźli do domów niezapomniane wrażenia z jakże przepięknych o tej porze roku Tatr.

Kierownikiem wycieczki był Pan mgr Jacek Ptak, a opiekę nad uczniami sprawowały: Pani mgr Andżelika Konderak oraz Pani mgr Beata Ptak.

Poniżej podajemy linki do albumów foto, dokumentujących każdy dzień pobytu:

Wycieczka na „Śmiechówkę”.

W Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na pokładzie śmigłowca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wycieczka nad Smreczyński Staw.

Zajęcia warsztatowe – „malowanie na szkle”.

Na placu zabaw w Kościelisku.

Wycieczka na Gubałówkę.

Warsztaty tkackie.

Góralski strój ludowy.

Góralska posiada przy ognisku.

Nasz wolny czas. Dyskoteki, prezentacje, nauka piosenek.

Ostatni dzień – czas pożegnań i podziękowań.

Wyjazd do teatru

19 listopada 2018  wyjazd kl. IV,V i VI Filii w Ibramowicach do Krakowa.

   Był to wyjazd programowy dla uczniów szkoły podstawowej na spektakl teatralny na podstawie książki Andrzeja Maleszki ,,Magiczne drzewo. Czerwone Krzesło” Teatru Współczesnego w Krakowie. To nasz kolejny już wyjazd pod hasłem ,,Poznajemy teatry krakowskie”.                                                                                                                               Po spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych, które prowadził jeden z aktorów spektaklu, a my mogliśmy poczuć się prawdziwymi aktorami stojąc na prawdziwej scenie i odgrywając zadane nam role. ,,Magiczne drzewo” to opowieść pełna przygód, humoru i czarujących piosenek, która przywołuje na scenę całą masę magicznych sytuacji. Spektakl ten poza warstwą przygodową ma również  emocjonalną o bliskości w rodzinie i problemie  braku czasu dla swoich dzieci. Widowisko to jest idealne dla osób lubiących się śmiać, mających marzenia i swoje małe lęki.                                                                                   Gratulujemy wspaniałego występu i obiecujemy, że nie jest to nasza ostatnia wizyta w tym teatrze.

[slideshow_deploy id=’6192′]

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019-2020

 

Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Jednym z obowiązków szkoły jest  pielęgnowanie tradycji narodowych, dlatego też w dniu 9 listopada 2018 r. spotkaliśmy się na uroczystym apelu z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

  Punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy, a następnie wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego. Pięknie rozbrzmiewały w tym dniu pieśni patriotyczne a uczniowie swoją postawą udowodnili, że są prawdziwymi patriotami.

[slideshow_deploy id=’6263′]

Andrzejki 2018

[slideshow_deploy id=’6287′]

Andrzejki w Centrum Zabaw dla Dzieci Mililandia w Miechowie

27 listopada 2018 roku dzieci z grupy przedszkolnej 3,4,5,6 – latków wraz z wychowawcami  i  opiekunami udały się na andrzejkowe zabawy do Centrum Zabaw „Mililandia” w Miechowie. W Krainie Dziecięcych Zabaw na przedszkolaków czekały niezwykłe atrakcje: tańce z bańkami mydlanymi, malowanie twarzy, zabawy i wróżby andrzejkowe, dyskoteka przy hitach oraz poczęstunek. Pełni wrażeń i magicznej energii przedszkolaki wrócili do szkoły.

Wizyta św. Mikołaja w Przedszkolu

 

6 grudnia 2018 r.  już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych w asyście swoich pomocników przybył do Przedszkola Św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały.  Wcześniej nauczyły się wielu piosenek, które  specjalnie dla niego przygotowały. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek  przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Przedszkolaki obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu. Spotkanie  z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze.

PRZEDSZKOLAKI DBAJĄ O POWIETRZE

Przedszkolaki wspólnie z rodzicami i nauczycielami zachęcają do kreowania postaw proekologicznych mających na celu poprawę jakości powietrza  dlatego w wrześniu 2018r. został przekazany Punktowi Przedszkolnemu w Pałecznicy oczyszczacz powietrza  przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego –Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

Jasełka w Ibramowicach

Jasełka w Czuszowie

Wiejsko sielsko

 

Życzenia bożonarodzeniowe

 

Jasełka w Pałecznicy

 

Wycieczka do Krakowa 26.11.2018

Dnia 26.11.2018 uczestniczyliśmy w wycieczce do Krakowa. Uczestnikami wycieczki były klasy: IV, V, VI, a opiekę sprawowały: pani Agnieszka Lipka i pani Mariola Król. Wyruszyliśmy wcześnie rano, aby na godzinę 9.00 dotrzeć do bram Ogrodu Zoologicznego. Na początku pogoda była mało zachęcająca, gdyż padał drobny deszczyk, ale nie przeszkadzało nam to w realizacji zamierzonego celu, gdyż humory mieliśmy wyśmienite.

Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie ogrodu zoologicznego. Naszą uwagę przykuły piękne, różowe flamingi, które na tle szarej pogody wyróżniały się swoją barwą i sprawiały, że wszystko widzieliśmy w różowych barwach. Zastanawialiśmy się, jak mogą utrzymać się na swoich długich, patyczkowatych nogach. Po drugiej stronie witały nas duże, białe kormorany, które rozpościerały przed nami swoje skrzydła, prezentując ich rozpiętość . Widzieliśmy również długoszyje żyrafy, powolne słonie oraz olbrzymie, dostojne wielbłądy. Złożyliśmy także wizytę mieszkańcom mini-zoo. Zwierzęta: lamy, owieczki, kucyki i kózki czekały już na nas w swoich zagrodach, mogliśmy je dotknąć, a nawet pogłaskać. Marta i Patrycja upodobały sobie szczególnie kózki, próbowały je przynęcić do siebie, ale niestety, kózki wykazywały duży dystans. Amelka od razu nawiązała przyjaźń z kucykiem, który do niej podszedł, domagając się „głasków” . Marta i Julia w zagrodzie dla lam próbowały potraktować z lamą proponując telefon w zamian za przyzwolenie na pogłaskanie, jednakże lama nie była zainteresowana takimi „gadżetami”. Pewnie lepszy efekt dziewczynki osiągnęłyby, gdyby wyciągnęły marchewkę, ale niestety nie pomyślały o tym wcześniej. Wszystkim nam podobały się wdzięczne jelonki, stojące nieruchomo pod drzewami, z zaciekawieniem przyglądające się grupie. Zrobiliśmy sobie nawet z nimi zdjęcie.

Dużą niespodzianką i przeżyciem było spotkanie z gadami, płazami i rybami w terrarium. Mieliśmy okazję dowiedzieć się różnych ciekawostek z życia tych tajemniczych i niedostępnych zwierząt od jednego z pracowników tego miejsca. Zaskoczeniem dla nas było to, że warana, który w normalnych warunkach jest niebezpieczny dla ludzi można oswoić oraz że zwierzę to reaguje na dotyk i pozwala się głaskać pracownikom zoo, zachowując się wobec nich przyjaźnie.

                Na koniec obserwowaliśmy popisy pływackie pingwinów i zabawy zeber, które od momentu

Byliśmy bardzo zadowoleni i szczęśliwi, niektórzy nawet  z radości próbowali tańczyć ,,belgijkę”. Zgłodniali, ale pełni wrażeń udaliśmy się na Rynek, gdzie w jednej z restauracji  zjedliśmy wysokokaloryczny posiłek, który sprawił, że nabraliśmy sił i energii do nowych wyzwań. Apetyty nam dopisywały.

                W pięknym korowodzie, machając kolorowymi balonami udaliśmy się do Sukiennic, gdzie czekała już na nas pani przewodnik, żeby zabrać nas do historycznego Miasta Krakowa.

                Przez kilkadziesiąt minut poznawaliśmy ciekawą historię codziennego życia mieszkańców tego miasta, począwszy od XV wieku aż do czasów średniowiecza. Pani przewodnik ,,zasypywała” nas różnymi ciekawostkami z tego okresu. Dowiedzieliśmy się m.in., że za 1 grosza kiedyś można było kupić 100 jajek, a krowa kosztowała 25 groszy. Sól była niegdyś środkiem płatniczym, a wartość 1 kg tego produktu była równoznaczna  z 0,5 kg złota. Mieliśmy okazję zważyć się na starodawnej wadze (waga była podana w funtach-miarach z tego okresu), a także przejść przez multimedialną kałużę, która rozstępowała się pod wpływem naszych kroków. Poznaliśmy również etymologię niektórych słów, np. dowiedzieliśmy się, że słowo „hejnał” pochodzi z języka węgierskiego i oznacza ,,pobudkę”, a nazwa ,,Sukiennice” bierze początek od sukna, którym niegdyś handlowano na Rynku. Widzieliśmy fragmenty dawnych, oryginalnych dróg, znajdujących się ok.5 metrów pod poziomem Rynku. Mieliśmy okazję zajrzeć do chat rzemieślniczych, będących niegdyś pracowniami kowalskimi.

                Na koniec  mieliśmy zaszczyt przejść obok multimedialnych portretów królów polskich, którzy odpowiadali nam, reagując na nasze gesty. Zmęczeni, ale zadowoleni, bogaci w wiedzę i wrażenia wróciliśmy do szkoły, gdzie czekali już na nas stęsknieni  rodzice.

Spotkanie Noworoczne Nadzów

 

27 finał WOŚP

Dzień Babci i Dziadzi w Nadzowie

 

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się w remizie OSP w Nadzowie w dniu 05.03.2019 r. Zebranym gościom życzenia złożyła Pani wicedyrektor Dorota Kurczych. Myślą przewodnią występu dzieci uczęszczających na co dzień do Punktu Przedszkolnego w Nadzowie było stare kino. 

Dzień Babci i Dziadzi w Pałecznicy

Babcia i Dziadek to osoby, które darzymy szczególnym uczuciem.  Dziadkowie odgrywają  ważną rolę w naszym życiu.  Wspaniale opiekują  się wnukami, pocieszają i rozpieszczają. Często dzielą się swoim życiowym doświadczeniem,  udzielając mądrych rad i wskazówek

Aby wyrazić swoją wdzięczność, dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych oraz klas młodszych szkoły podstawowej, zaprosiły Babcie i Dziadków na spotkanie z  okazji ich święta. Podczas uroczystości dziadkowie mogli podziwiać swoje wnuczęta w różnych formach artystycznych.

Po występach dzieci zaprosiły gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to doskonały czas radości, serdeczności i wzruszeń.

Projekt „NAUKA NAS SZUKA”

Informacje i dokumenty

Projekt grupy
Plan projektu

Dzień Babci i Dziadzi w Czuszowie

Dzień języka ojczystego

Jeżdżę z głową 2019

XIII MAŁOPOLSKIE DNI WIERZBY GŁOWIASTEJ

W dniu 8 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  XIII Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej organizowanych przez Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka ” oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Proszowicach.Dużą atrakcją był występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach oraz Zespół szkół  w Piotrkowicach Małych Podczas Małopolskich dni Wierzby głowiastej uczniowie klasy 5a, 5b i 6 czynnie uczestniczyli w warsztatach  budowy domków dla dzikich owadów zapylających , w sesji naukowej oraz w  wielu innych warsztatach i pokazach. Uczniowie zostali również nagrodzeni w konkursie plastycznym – „wierzba wokół nas”.

OTWP Proszowice

W dniu 21 marca 2019 r. odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” na szczeblu powiatowym w budynku Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach. 

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni w gminnych eliminacjach OTWP. 

I grypa wiekowa kl. IV-VI: Julia Madej, Julia Wtorek, Tobiasz Woźniak. 

II grupa wiekowa kl. VII-VIII, III gimnazjum: Wiktoria Horyń, Patrycja Mzyk, Magdalena Gaweł.  

MAŁOPOLSKIE TALENTY

W związku z udziałem w projekcie „MAŁOPOLSKIE TALENTY” od 25 marca, rozpoczęły się nominacje do poszczególnych kompetencji przedmiotowych, które potrwają do 28 marca.

WYBIERZ ZAWÓD

KONKURS EDB ELIMINACJE POWIATOWE

W dniu 26 marca 2019 r. odbyły się eliminacje gminne do 42 Ogólnopolskiego Konkursu BRD na ternie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Pałecznicy.

Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych. Do kolejnego etapu awansowali następujący uczniowie:

I grypa wiekowa 10-12 lat: Julia Dedo, Oliwia Cicha, Paweł Sikora, Tobiasz Woźniak. 

II grupa wiekowa pozostali uczniowie: Joanna Baran, Kamil Walczyk, Zuzanna Zawartka. 

Warsztaty pszczelarskie

 W ramach tego programu zostały przeprowadzone warsztaty pszczelarskie.

 • części artystycznej z udziałem uczniów różnych klas pod opieką Pani Katarzyny Gąsiorek
 • pokazach filmów o pszczołach i trzmielach
 • prezentacjach na temat owadów zapylających przygotowanych przez uczniów klasy VIIIb
 • pokazach i wykładach dotyczących zwyczajów pszczół, które prowadziła Pani Agnieszka Król
 • pokazach i wykładach dotyczących budowy uli i życiu pszczół  przeprowadzonych przez Panią Danutę Król
 • warsztatach malarskich prowadzonych przez Michała Molickiego
 • warsztatach budowa uli dla dzikich pszczół – prowadzonych przez uczniów klasy VI  pod opieką  Andrzeja  Olender
 • konkursie plastycznym  nadzorowanym przez uczniów klasy VI i VII pod opieką Pani Katarzyny Gąsiorek
 • degustacjach produktów pszczelich prowadzonych przez uczniów klasy VI i VII Gościem honorowym trwającego programu był wójt Gminy Koniusza Pan Marcin Gaweł

W programie wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły począwszy od przedszkola a skończywszy na klasach III gimnazjum , ponadto odwieWarsztaty pszczelarskiedzili nas uczniowie klas V, VI  i VII z oddziału w Ibramowicach. W trakcie  programu powstała dokumentacja zdjęciowa około 600 zdjęć. W załączeniu publikujemy tylko najciekawsze zdjęcia.

Warsztaty pszczelarskie

W dniu 20 marca 2019 roku w naszej szkole został przeprowadzony program pod tytułem: Poznajemy problemy, szukamy rozwiązań i działamy dla polepszenia otaczającej nas przyrody poprzez cykl działań ekologicznych na terenie LGD ProKoPaRa. Organizatorem programu było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Karwin.

 W ramach tego programu zostały przeprowadzone warsztaty pszczelarskie.Podczas trwania całego programu uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście mogli brać udział w:

 • części artystycznej z udziałem uczniów różnych klas pod opieką Pani Katarzyny Gąsiorek
 • pokazach filmów o pszczołach i trzmielach
 • prezentacjach na temat owadów zapylających przygotowanych przez uczniów klasy VIIIb
 • pokazach i wykładach dotyczących zwyczajów pszczół, które prowadziła Pani Agnieszka Król
 • pokazach i wykładach dotyczących budowy uli i życiu pszczół  przeprowadzonych przez Panią Danutę Król
 • warsztatach malarskich prowadzonych przez Michała Molickiego
 • warsztatach budowa uli dla dzikich pszczół – prowadzonych przez uczniów klasy VI  pod opieką  Andrzeja  Olender
 • konkursie plastycznym  nadzorowanym przez uczniów klasy VI i VII pod opieką Pani Katarzyny Gąsiorek
 • degustacjach produktów pszczelich prowadzonych przez uczniów klasy VI i VII

W programie wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły począwszy od przedszkola a skończywszy na klasach III gimnazjum , ponadto odwiedzili nas uczniowie klas V, VI  i VII z oddziału w Ibramowicach. W trakcie  programu powstała dokumentacja zdjęciowa około 600 zdjęć. W załączeniu publikujemy tylko najciekawsze zdjęcia.

Life Plan

 

Life Plan to 8-miesięczny program rozwojowo-motywacyjny oparty o metodę Biegun autorstwa Marka Kamińskiego. Life Plan przeznaczony jest dla ambitnych nastolatków w wieku 14 – 17 lat, którzy w czasie jego trwania poznają metodę Biegun i nauczą się korzystać z narzędzi pomagających im się realizować. Celem programu jest budowanie w dzieciach poczucia własnej wartości, co przyczyni się do realnego osiągania swoich celów.

Wszelkie dokumenty potrzebne do zgłoszenia kandydata w konkursie znajdują
się na stronie h http://marekkaminski.com/zgloszenia/

Dzień Języków Europejskich

Dzień Języków Europejskich w Samorządowej Szkole Podstawowej z Oddziałami Gimnazjum w Pałecznicy

Tegoroczny Dzień Języków Europejskich odbył się w naszej szkole        25 marca 2019 r. Jego hasłem przewodnim były słowa rzymskiego cesarza Charlemagne: “To have another language is to possess a second soul”. Program artystyczny został zaprezentowany przez uczniów klasy 4, 7, 8A, 8B, IIIA oraz IIIB i obejmował prezentacje czterech krajów, z których wywodzą się najpopularniejsze języki europejskie: angielski, niemiecki, francuski oraz rosyjski.

Głównymi celami tej inicjatywy były:

 1. Prezentacja języków obcych i kultur innych krajów na forum szkoły.
 2. Rozwijanie zainteresowań innymi kulturami i kształcenie postaw tolerancji dla ich odmienności.
 3. Promowanie uczniowskich talentów.
 4. Zwiększenie motywacji do ustawicznego kształcenia języków także formach pozaszkolnych.

Obchody Dnia Języków Europejskich spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród społeczności naszej szkoły. Dzięki humorystycznemu scenariuszowi przeplatanemu garściami cennych informacji kulturoznawczych oraz językoznawczych, uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję uświadomić sobie jak istotna jest wielojęzyczność w dobie multikulturowych społeczeństw.

DZIEŃ MATEMATYKI W KL. IV-VI

Szkolne  Dni  Matematyki

W dniach 28-29.03.2019 r. nauczyciele matematyki – Aneta Walczak i  Małgorzata Wołek zorganizowały ,,Dni Matematyki” dla uczniów kl. IV-VI Samorządowej Szkoły Podstawowej w Pałecznicy. Uczniowie rywalizując między sobą  mieli do pokonania wiele zadań.

Pierwszego dnia odbyło się „Dyktando graficzne” oraz został rozstrzygnięty konkurs „Gazetka Matematyczna”.

W drugim dniu  uczniowie zmagali się w następujących konkurencjach:

 • „ Turniej wiedzy matematycznej”
 • ,, Matematyka w poezji”
 • ,, Miłośnik matematyki wygląda tak”
 • „ Matematyka w praktyce”

Wszystkich najbardziej rozbawiła konkurencja „Pokaz  mody matematycznej”. Uczniowie pełni  gracji i wdzięku prezentowali stroje inspirowane matematyką. Wszyscy świetnie się  bawili a jednocześnie utrwalali zdobytą wiedzę. Zwycięzcy w poszczególnych konkursach zostali nagrodzeni i otrzymali nagrody  ufundowane przez Radę Rodziców.

Nagrody zostały wręczone przez  Dyrektora Szkoły – Joannę Frączek oraz Przewodniczącą Rady Rodziców – Ilonę Wypych i Zastępcę – Iwonę Kowalską.

3 maja 2019

Przerwa na czytanie

9 maja 2019 r. Szkoła Podstawowa w Pałecznicy i Filia Szkoły w Ibramowicach przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordów czytelniczych, której organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim.

Tego dnia podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie w dowolnych miejscach na szkolnych korytarzach oraz miejscach do tego zaaranżowanych mogli poczytać swoją ulubioną lub wypożyczoną ze szkolnej biblioteki książkę. Ponadto uczennice ze Szkoły w Ibramowicach dodatkowo odwiedziły działający w szkole Punkt Przedszkolny, aby tam maluszkom poczytać kilka bajek.

Dzień Rodziny w Nadzowie

DZIEŃ MATEMATYKI W KL. VII-VIII, GIMNAZJUM

 

DZIEŃ RODZINY

Dzień Rodziny w Szkole Podstawowej
w Ibramowicach

      Dnia 30 maja 2019 roku odbył się w naszej szkole Dzień Rodziny. Uczniowie klas
0, I, II pod czujnym okiem wychowawców zaprezentowali przygotowany repertuar. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek i tańców, których kochani rodzice słuchali z uśmiechem na twarzy. Wspólny poczęstunek w postaci wielu słodkości i kiełbasek z grilla był uwieńczeniem całej uroczystości. Impreza trwała kilka godzin. Sprawiła radość dzieciom, rodzicom i zaproszonym gościom.

            Wspominamy to wydarzenie jako bardzo udane i pełne miłych wrażeń.

Wychowawcy i uczniowi

 

Wycieczka do Pragi 3-5 czerwca 2019 r.

Dzień I – Skalne Miasto

       W poniedziałek wcześnie rano, uczniowie klas VI, VII i III gimnazjum z Pałecznicy i Ibramowic, pod opieką pań: Bożeny Zązel (kierownika wycieczki), Katarzyny Boberek, Marzeny Pączkowskiej oraz Małgorzaty Wołek – wyruszyli w trzydniową podróż do Czech.

       Do Skalnego Miasta w Adrspach dotarliśmy ok. godz. 13.00 i wyruszyliśmy wąskimi korytarzami, wśród przepięknych formacji skalnych, aż do malowniczo położonego jeziora. Tam wsiedliśmy na ,,Titanica 2” i z wody podziwialiśmy cudowne widoki.

Wieczorem dotarliśmy do hotelu w Pradze.

Dzień II – Praga

       Po śniadaniu pojechaliśmy do centrum Pragi. Tam spotkaliśmy się z naszą przewodniczką – panią Dagmarą, rodowitą prażanką, która w ciekawy sposób (po polsku) opowiedziała nam o historii tego pięknego miasta, zwracając szczególną uwagę na polskie akcenty.

       Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od zamku na Hradczanach, gdzie zobaczyliśmy stary pałac królewski oraz katedrę św. Wita.

       Złotą Uliczką dotarliśmy do słynnego Mostu Karola. Wysłuchawszy legendy, wszyscy chcieli dotknąć płaskorzeźby psa i spowiadającej się królowej, aby – zgodnie z tradycją – każdy miał wiernego przyjaciela i spełniło się wypowiedziane życzenie.

       Z Mostu Karola przeszliśmy pod ratusz z astronomicznym zegarem ,,Orloj”, gdzie mogliśmy podziwiać niezwykłe widowisko.

Pożegnaliśmy panią Dagmarę i przez dwie godziny spacerowaliśmy po praskim rynku.

Zmęczeni upałem, udaliśmy się do hotelu.

Dzień III – Kutna Hora

       Po śniadaniu wyruszyliśmy do Kutnej Hory – niezwykłego miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, położonego ok. 70 km od Pragi.

       Weszliśmy do Kaplicy Czaszek, gdzie nasz wesoły nastrój na chwilę został przerwany. Tysiące szkieletów, z których wykonano wnętrze kaplicy, naprawdę robi niesamowite wrażenie.

       Wąskimi, starymi uliczkami przeszliśmy pod kościół św. Barbary, a następnie udaliśmy się do Czeskiego Muzeum Srebra. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt – białe fartuchy i kaski – weszliśmy do nieczynnej już kopalni srebra, gdzie przy słabym świetle latarek na kaskach – przeciskaliśmy się ciasnymi korytarzami. Kilka osób – niestety – musiało zrezygnować z wyprawy w głąb ziemi, ponieważ ekstremalne warunki panujące w kopalni mogły być niebezpieczne w przypadku niektórych chorób.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń, udaliśmy się w drogę powrotną.

Gdzie wyruszamy w przyszłym roku? Czas pokaże…

Dzień Rodziny cz. II w Szkole Podstawowej
w Ibramowicach

  Dnia 6 czerwca 2019r. odbyła się druga część imprezy w plenerze z okazji Dnia Rodziny, która została przełożona ze względu na padający deszcz.

            Około godziny 10.00 w naszej szkole pojawiły się dmuchane zjeżdżalnie, popcorn, wata cukrowa i balony. Dzięki funduszom uzyskanym z kiermaszu bożonarodzeniowego, organizowanego przez panią Dorotę Herchel, mogliśmy korzystać z atrakcji za darmo. Radościom i zabawom nie było końca.

            Mamy nadzieję, że za rok znów będziemy mogli to powtórzyć.

Nauczyciele i uczniowie

 

ŚWIĘTO MAM

 

Wycieczka do Rabkolandu

W dniu 06.06.2019 r.  z okazji Dnia Matki  i Dnia Dziecka odbyła się wycieczka do ,,Rabkolandu” – Parku Rozrywki w Rabce Zdrój. Uczestniczyli w niej uczniowie z kl. I  i  kl. II a  Samorządowej Szkoły  Podstawowej   w Pałecznicy wraz  z Rodzicami i wychowawcami  klas tj. p. Bożeną Gorgoń i p. Marią Janik. W  czasie pobytu w Parku Rozrywki uczestnicy wycieczki korzystali z rożnych atrakcji i w radosnej atmosferze spędzili czas. Miłe wrażenia na długo zostaną w ich pamięci.